STRONA W TRAKCIE AKTUALIZACJI


WALENTYNKOWE SERCA PODAROWANE PRZEZ UCZNIÓW ORŁA BIAŁEGO

To tylko część walentynek, które nasi uczniowie stworzyli jako dar dla innych. Dziękujemy Wam w imieniu tych, którzy je otrzymali. Prosili Was bardzo uściskać i podziękować za Wasze dobre serce i za to, że Wam się chciało.

WALENTYNKI 2020

***

NAJBLIŻSZE LEKCJE
29 lutego (sobota) o godz.9:00 w Hoffman Estates
Język polski i historia do godz.12:00
Religia do godz.13:00***

Konkurs literacki dla uczniów polonijnych

>>> wiek: 9-13 lat (dwa tematy do wyboru)
1) Niech zaszaleje wyobraźnia i fantazja. Stwórz własne dokończenie. "Dawno, dawno temu, za siódmą górą, za siódmą rzeką, a nawet jeszcze dalej...
2) Napisz list do Dobrej Wróżki

>>> wiek od 14 lat: Zrób wywiad z kimś kto pamięta „dawne czasy”.
Wszystkie szczegóły u wychowawców klas

***

Oto jak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły doprowadzili Panią Ewę do łez

To pierwszy "błyskawiczny tłum" (flash mob) w historii naszej szkoły :-))) Nasza bohaterka, pani Ewa Ciepły, wychowawczyni klasy 5, była zaskoczona niespodzianką, ale jednocześnie, jak zaznaczyła, bardzo wzruszona. Zdarzenie miało miejsce w grudniu, w naszej drugiej lokalizacji w Bartlett. W sam raz, by na ostatki, film pojawił się na naszej stronie ;-)***

LIST Z BIAŁEGO DOMU

Prezydent Stanów Zjednoczonych i Pierwsza Dama przysłali list z podziękowaniami i życzeniami noworocznymi dla społeczności naszej szkoły. To odpowiedź na nasze, szkolne kartki bożonarodzeniowe, które wysłaliśmy także do Waszyngtonu. Pierwszej Parze Ameryki dziękujemy za piękny gest, życzenia i docenienie pracy twórczej naszych uczniów.

ŻYCZENIA Z BIAŁEGO DOMU 2020

ŻYCZENIA Z BIAŁEGO DOMU 2020***

WALENTYNKI 2020 W NASZEJ SZKOLE

Wszystkie walentynkowe zdjęcia dostępne w naszej galerii (menu u góry strony)

RADOŚĆ i ZABAWA KLASY PRZEDSZKOLNEJ i ZERÓWKI
WALENTYNKI 2020

AKTYWNE WALENTYNKI KLAS 2 i 3
WALENTYNKI 2020

IMPREZA ZE ŚWIĘTYM WALENTYM W KLASIE 5
< WALENTYNKI 2020

REPREZENTACJA GRONA PEDAGOGICZNEGO
WALENTYNKI 2020

Wszystkie zdjęcia walentynkowe dostępne w naszej galerii (menu u góry strony)

***

RODZINNY KONGRES EWANGELIZACYJNY "NIE JESTEŚ SAM"

Już wkrótce więcej szczegółów u katechetów i na naszej stronie.

3 KONGRES RODZIN***

REPORTERSKIM OKIEM

Pierwszaki otrzymały niespodzianki od firmy Sling (telewizja)

plecaki od Sling

***

RELIGIA: ZAPISUJEMY W KALENDARZU

9 maja (sobota) - MSZA ŚW. NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO.
10 maja (niedziela) godz.5pm - MSZA ŚW. W ROCZNICĘ PIERWSZEJ KOMUNII ŚW.
16 maja (sobota) godz.12pm - PIERWSZA KOMUNIA ŚW.


***

ANIOŁ STRÓŻ W RYSUNKACH NASZYCH UCZNIÓW

ANIOŁ 2018

W ostatnią sobotę uczniowie uczęszczający na lekcję religii wzięli udział w ogólnoszkolnej katechezie na temat aniołów, a w szczególności Anioła Stróża. Zanim opublikujemy zdjęcia z tego wydarzenia warto zaglądnąć do naszej galerii gdzie prezentujemy rysunki naszych uczniów, które brały udział w konkursie plastycznym o aniołach w styczniu 2018 - były również prezentowane, podczas katechezy, na telebimie.

ANIOŁ 2018


***

NASI UCZNIOWIE: ROK 2019 w 365 SŁOWACH

DZIENNIK ZWIĄZKOWY - LOGO


JULIA WONTOR (klasa 5)

"WYJĄTKOWY ROK"
praca konkursowa

Rok 2019 był dla mnie rokiem szczególnym. W ciągu tego roku, w życiu moim i mojej rodziny wydarzyło się wiele rzeczy. W moim wypracowaniu postaram się opisać najważniejsze z nich.

Rok zaczełam jako uczennica klasy czwartej. W Ameryce jestem uczniem Nerge Elementary School w Roselle. W soboty natomiast uczę się w Polskiej Szkole imienia Orła Białego w Hoffman Estates. Już na samym początku roku miałam okazję przeżyć niezwykłe wydarzenie. W rejonie Chicago miał miejsce atak zimy podczas którego temperatura spadła do prawie -60 stopni Celcjusza. Moja szkoła była przez to zamknięta przez trzy dni.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w moim życiu była moja pierwsza Komunia Święta. Przyjęłam ją w Parafii Świętego Piotra Damiana w Bartlett. Było to w maju. Przez cały rok, w polskiej szkole, na lekcjach religii, przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia.

W końcu przyszedł czerwiec i rozpoczęłam moje wakacje, zarówno w polskiej jak i amerykańskiej szkole. W tym miesiącu miało miejce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Mój tata zdał bardzo ciężki egzamin i uzyskał licencję inżynierską w Stanach Zjednoczonych. W końcu mogliśmy udać się na wymarzone wakacje.

365 SARA

Na wyjazd wybraliśmy Florydę - termin wybraliśmy tak, aby czwartego lipca, czyli Independence Day, świętować właśnie tam. Pojechaliśmy odwiedzić Ciocię, która tam mieszka już wiele lat. Zatrzymaliśmy się w Fort Myers. Miałam okazję zwiedzić historyczną część miasta w nocy. Było to coś niesamowitego. Miasto to wyglada przepięknie. W czasie zwiedziania miałam okazję zjeść obiad w historycznej restuauracji Ford’s Garage. Restauracja ta znajduje się w Fort Myers niecałą milę od zimowej rezydecji Henrego Forda – założyciela koncernu Ford. Mają świetne burgery. Mogłam rownież odpocząć na plaży jak i w wodzie. Niestety wszystko co dobre szybko sie kończy. Nasze tygodniowe wakacje dobiegły końca i musieliśmy wracać do Chicago.

Wakacje od momentu powrotu z Florydy biegły bardzo szybko i nadszedł moment powrotu, najpierw do amerykańskiej, a później polskiej szkoły. Zaraz po rozpoczęniu roku, w moim życiu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Stałam się obywatelką Stanów Zjednoczonych.

A na koniec 2019 roku miałam okazję poznać osobiście gwiazdę polskiej muzyki disco polo – Zenka Martyniuka. Stało się to, w czasie obiadu podczas którego zaśpiewał nam parę piosenek.

Rok ten był dla mnie rokiem szczególnym, wiele rzeczy miało w nim miejsce. Mam marzenie aby następny był równie udany, szczególnie że na wakacje jadę do dziadków do Polski.***

PRZESYŁKA Z POLSKI

Dostaliśmy przesyłkę z Kancelarii Prezydenta, a w niej podziękowania od Prezydenta Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu 2019 oraz... BIAŁO-CZERWONĄ flagę - będzie można ją podziwiać już w najbliższą sobotę, podczas ogólnoszkolnej katechezy.

Czytanie 2019 List Flaga Prezydent Duda


***

REPORTERSKIM OKIEM

25 stycznia spędziliśmy w towarzystwie babć i dziadków. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność. W galerii można oglądać zdjęcia z tego dnia.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2020


DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2020


***

BYĆ POLAKIEM 2017: "POLSKIE LEGENDY"


W latach ubiegłych, nasi uczniowie brali już udział w polonijnym konkursie "Być Polakiem".
Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji.


ORZEŁ BIAŁY


***

DYPLOM OD POLSKIEGO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Choć nie robimy tego dla dyplomów to zarówno nasza akcja dobroczynna jak i dbanie o polskie zwyczaje i tradycje w okresie świątecznym doczekały się uznania w oczach MEN. Dziękujemy gratulując jednocześnie całej naszej szkolnej rodzinie: uczniom, rodzicom i nauczycielom.

RAZEM NA ŚWIĘTA 2019


***

NASI UCZNIOWIE: ROK 2019 w 365 SŁOWACH

DZIENNIK ZWIĄZKOWY - LOGO


SARA CIEPLY (klasa 5)

"KORONA, ŁZY i NOGI W PIASKU"
praca konkursowa

Droga Kasiu,

Mam pytanie: czy można zostać królową w wakacje? Mnie się udało!
Nawet nie wiesz co mi się w tym roku przytrafiło! Kiedy skończył się rok szkolny, pomyślałam sobie: “co ja będę robić w wakacje?” I nagle moja mama oznajmiła, że jedziemy na wakacje do Polski!

Odwiedziłam tam swoją rodzinę i zwiedzałam stare zabytki, ale najfajniejszą rzeczą były warsztaty teatralne w Tarnowie. Pani dała nam temat, a my musieliśmy improwizować nasze role i zaprojektować stroje. Moja grupa miała przedstawić sztukę “Król Maciuś Pierwszy”, a ja miałam odegrać rolę królowej ze względu na długie włosy. Miałam bluzkę, którą znalazłam u babci w szafie. Była świetna, ale trochę za duża! Wachlarz zrobiłam sobie sama i był naprawdę bardzo piękny.

Kiedy nadszedł dzień występu, wszyscy byli podenerwowani. Zaczęło się przedstawienie - dzieci improwizowały na scenie. Niektóre teksty nie pasowały do siebie. Widownia się śmiała. Występowała tam też jedna dziewczynka, która w samym środku przedstawienia rozpłakała się. Trzeba było szybko wymyślać tekst, a ona nie nadążała. Ja na siłę ożeniłam Króla Maciusia z moją córką, żebym miała dobrobyt na starość przy niej.

Gorzej było z niektórymi strojami; lis zgubił ogon, a król koronę, złamała się noga tronu, a armata nie wystrzeliła papierowych kulek. Chłopiec, który miał grać na ukulele zapomniał melodii i brzdękał coś fałszywie. Ale, co najśmieszniejsze, widownia myślała że tak ma być i wszyscy bawili się doskonale. Na koniec występu, udała się nam wspólna piosenka i pianista był zadowolony. Było dużo oklasków.

365 SARA

Pod koniec wakacji w Polsce, pojechałam z mamą nad Morze Bałtyckie, do Łeby. Najwięcej czasu spędzałyśmy na plaży, chociaż pogoda była niezbyt ciepła. Mama zamoczyła tylko stopy w morzu i od razu trzęsła się z zimna. Leżała tylko na leżaku i okrywała się kocem. Ja uwielbiam się kąpać! Tańczyłam w morskiej wodzie i czułam się jak syrena. Pojechałyśmy na wydmy, gdzie zapadałam się w piasku. Co wieczór kupowałyśmy sobie lody, słodycze i jadłyśmy je przed telewizorem.

Z mojej wyprawy do Polski mam dużo zdjęć w historycznych miejscach, z nowo poznanymi przyjaciółmi, mnóstwo wspomnień i... dysk z nagraniem z tego zwariowanego i śmiesznego przedstawienia. Nigdy nie zapomnę tych wakacji!

Kasiu, napisz mi jak Ty spędziłaś lato.

Pozdrawiam,
Sara***

POPULARNY KONKURS - 52 PRACE

Nasz reporter dowiedział się, z dobrze poinformowanego źródła ;), że w konkursie plastycznym KARTKA BOŻONARODZENIOWA 2020 wzięło udział aż 52 uczniów (co jest szkolnym rekordem!). Jury czeka teraz trudny orzech do zgryzienia, bo wszystkie prace są przepiękne. A my niestety będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość by je zobaczyć bo, zgodnie z zasadami konkursu, prace nie mogą być nigdzie publikowane do grudnia 2020.

***

POLSKA PIOSENKA

Polska Szkoła im. E.Plater w Streamwood serdecznie zaprasza na Festiwal Polskiej Piosenki.
Szczegóły konkursu u wychowawcow klas.


***

MÓJ NAUCZYCIEL W OBRAZKU

Zapraszamy do naszej galerii (menu u góry), gdzie można oglądać prace konkursowe 11 uczniów (klasa 3: Julia Mikula, klasa 5: Adriana Kielbus, Isabella Kozaczka, Victoria Mikula, Wiktoria Pianko, Mia Szymanska, Olivier Wilson, Julia Wontor, Alex Brzoza, Florentyna Butryn, Sara Cieply) którzy wzięli udział w konkursie rysunkowym polskiego radia w Chicago "Mój nauczyciel w obrazku". Wszystkim gorąco gratulujemy pięknych prac i wspaniałego reprezentowania naszej szkoły.

Konkurs rysunkowy MÓJ NAUCZYCIEL W OBRAZKU

***

REPORTERSKIM OKIEM: zabawa & obowiązek

Nasz reporter zaglądnął do klasy 2, gdzie trwała lekcja o sportach zimowych. Jak widzicie, zajęcia w naszej szkole na pewno nie są nudne ;). A zastanawiacie się kto to wszystko posprzątał? Same dzieci. Bo to była zabawa połączona z nauką. Więcej zdjęć w naszej galerii (menu u góry)

Klasa 2 - sporty zimowe

Klasa 2 - sporty zimowe

***

NASI UCZNIOWIE: ROK 2019 w 365 SŁOWACH

DZIENNIK ZWIĄZKOWY - LOGO


FLORENTYNA BUTRYN (klasa 5)

"WYPRAWA DO RZEKI KOLORADO"
praca konkursowa

Z roku 2019 na zawsze zapamiętam moją pierwszą wyprawę na dół Wielkiego Kanionu. W lutym moi rodzice postanowili, że na wakacje pojedziemy do Arizony. Zapytałam, czy możemy zrobić coś wyjątkowego i pójść szlakiem do rzeki Kolorado w parku narodowym. Mama i tata nie byli pewni, czy dam radę, bo to trudna wyprawa. Przekonałam ich, że możemy się dobrze przygotować. W niedługim czasie dostaliśmy pozwolenie na nocowanie w kanionie. Kiedy zrobiło się ciepło, zaczęliśmy ćwiczyć, żeby przygotować nasze nogi na duży wysiłek.

Wreszcie nadszedł dzień, w którym mieliśmy zacząć wyprawę do rzeki Kolorado. Założyłam plecak i poczułam ciężar, jakby były w nim kamienie, ale to tylko woda, jedzenie i jedna para butów. Cieszyłam się, że mój kuzyn idzie z nami. Inni turyści patrzyli na nas z podziwem, ale trochę się bałam, czy dam radę. Na szczęście słońce schowało się za chmury, więc nie było tak gorąco. Droga w dół mijała nam szybko. Spotkaliśmy strażniczkę parkową, która pochwaliła nas, że dobrze przygotowaliśmy się do naszej wyprawy i dała nam cukierki.

365 FLORENTYNA

Kiedy się ściemniło, dotarliśmy do naszego pierwszego kempingu - Indian Garden. O piątej rano ruszyliśmy w dalszą drogę. Kiedy byliśmy już niedaleko rzeki, zrobiliśmy długą przerwę i zmoczyliśmy nasze koszule w małym strumyku. Następny odcinek był najtrudniejszy, bo słońce już mocno grzało. Po godzinie dotarliśmy do mostu nad rzeką Kolorado i znaleźliśmy miejsce na namiot w Phantom Ranch. Do końca dnia i przez następny dzień zwiedzaliśmy Phantom Ranch i kąpaliśmy się w strumyku Bright Angel. Poznaliśmy dwóch nowych przyjaciół - chłopca z Florydy o imieniu Roman i chłopca o imieniu Liam, który na co dzień mieszka w Afryce. Okazało się, że wszyscy będziemy wychodzić na górę tego samego dnia.

  W drogę powrotną musieliśmy wyruszyć bardzo wcześnie, żeby uniknąć upału, który sięgał 50 stopni. Na szczęście znowu mieliśmy się zatrzymać w Indian Garden. Ostatniego dnia wstaliśmy o drugiej w nocy i zaczęliśmy się piąć do góry. Zanim się rozwidniło byliśmy już w połowie drogi. Ostatnie kilka kroków wydawało się najcięższe, ale daliśmy radę! Byłam bardzo szczęśliwa i rodzice byli ze mnie dumni, że prawie wcale nie marudziłam. Przy wejściu na szlak zrobiliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcie z naszymi nowymi przyjaciółmi. Mam nadzieje, że jeszcze się kiedyś spotkamy, może na innym szlaku.


***

REPORTERSKIM OKIEM: ch czy samo h

Nasz reporter zaglądnął także do klasy 6, a tam dyktando z wyrazami z h i ch. Tylko zamiast papieru - pianka do golenia i zamiast długopisów - palce. Więcej zdjęć w galerii (menu u góry)

Klasa 6 - dyktando

Klasa 6 - dyktando

***

ARCHIDIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE KATECHETÓW

Jak donosi nasz reporter, 18 stycznia, nasi katecheci wzięli aktywny udział w spotkaniu opłatkowym katechetów archidiecezji chicagowskiej. Dziękujemy im za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły. Na zdjęciu w towarzystwie pani Marty Stępniak, koordynatora ds.Polonii.

KATECHECI - spotkanie opłatkowe 2019/20

***

ZAPISUJEMY W KALENDARZU

2 maja (sobota) 2020 roku
WYJAZD DO CHICAGO NA PARADĘ 3 MAJA


***

ROK 2019 w 365 SŁOWACH

Rok 2019 za nami. Jaki był? Co się nam przytrafiło? Jak go wspominamy?
W ciągu najbliższych 3 tygodni, na stronie głównej, poznamy różne, ale równie niezwykłe historie trzech uczennic z klasy 5, które pod koniec roku wzięły udział w konkursie literackim Dziennika Związkowego
"Rok 2019 w 365 słowach".
Gratulujemy im zarówno trudu jaki musiały włożyć w napisanie pracy jak i odwagi podzielenia się nią ze światem.

DZIENNIK ZWIĄZKOWY - LOGO

Florentyna Butryn: "Założyłam plecak i poczułam ciężar, jakby były w nim kamienie, ale to tylko woda, jedzenie i jedna para butów. Cieszyłam się, że mój kuzyn idzie z nami. Inni turyści patrzyli na nas z podziwem, ale trochę się bałam, czy dam radę..."

Sara Cieply: "Lis zgubił ogon, a król koronę, złamała się noga tronu, a armata nie wystrzeliła papierowych kulek. Chłopiec, który miał grać na ukulele zapomniał melodii i brzdękał coś fałszywie. Ale, co najśmieszniejsze, widownia myślała że tak ma być..."

Julia Wontor: "Kolejnym ważnym wydarzeniem w moim życiu była pierwsza Komunia Święta. Przyjęłam ją w Parafii Świętego Piotra Damiana w Bartlett. Było to w maju. Przez cały rok, w polskiej szkole, na lekcjach religii przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia..."***

REPORTERSKIM OKIEM

11 stycznia naszą szkołę odwiedziła wolontariuszka WOŚP.
WOSP 2020***

Nasza Szkoła posiada akredytację Illinois State Board of Education
na rok 2019/20


"OKIENKO DLA RODZICA"

W każdą sobotę, w którą odbywają się zajęcia lekcyjne, od godziny 12:15 do 13:15, w pokoju numer 63.
Możliwość uregulowania płatności lub uzyskania odpowiedzi na pytania. Zapraszamy.

Hoffman Estates High School, Wejście nr 2
Wejscie numer 2

Raz jeszcze przypominamy: do szkoły wchodzimy tylko bocznym wejściem nr 2!
Główne wejście nie jest przeznaczone dla polskiej szkoły, a uczniowie naszej szkoły nie mogą przebywać na innych piętrach. Prosimy o staranne przestrzeganie tych zasad.

Wejscie numer 2

***

ANIOŁ ORŁA BIAŁEGO

Oto DOBRY ANIOŁ ORŁA BIAŁEGO :-)))
Podarunek, dla nas wszystkich, od naszych Przyjaciół z Gołdapi.


ANIOŁ ORŁA BIAŁEGO

ANIOŁ ORŁA BIAŁEGO. Napis z tyłu.* * *

Witamy w Naszej Szkole

* Przedszkole * Zerówka * Klasy 1 - 8 * Liceum *

Wspaniała i przyjazna atmosfera
Serdeczni i wykwalifikowani nauczyciele
Atrakcyjne zajęcia lekcyjne nie tylko w szkolnej ławie
Podstawa programowa dla szkół polonijnych

LOGO SZKOŁY

Orzel Bialy Polish School

We warmly welcome You to our School

* Preschool * Kindergarten * First to Eight Grade * High School *

Great and friendly atmosphere
Kind and qualified teachers
Interesting classes with fun events beyond the classroom
Curriculum designed for students speaking primarily English

* * *